Itt a helyed, ha nem hallottál még a betonvarrásról, azt sem tudod, eszik-e vagy isszák, illetve milyen szerkezetek esetén merülhet fel a szükségessége, és mire jó, hogyan kivitelezhető, milyen anyagok szükségesek hozzá!
Nem egy hétköznapi kifejezésről van szó, így nem csoda, ha még nem hallottál róla. Háztulajdonosként azonban jó, ha van némi fogalmad róla, hogy ha érintett leszel, tudd, merre indulj, miről beszél a szakember. Cikkünkben a padlók varrásáról lesz szó, tarts velünk!
Mi az a betonvarrás?
Az elnevezés rendkívül találó, hiszen a betonvarrás mind megjelenésében, mind funkcióját tekintve hasonló a textilek, illetve a sebek, az emberi bőr rögzítésére alkalmazott öltésekhez. Azokkal ellentétben azonban ezt a technikát a beton/esztrich repedések javítására, megerősítésére használják vízszintes és függőleges (fal) felületeken. A művelethez szükséges anyagokat megtalálod a MesterekFutára építéskémiai termékei között.
A ruhák varrásához hasonlóan a repedezett betonfelületek esetében is a sérülésre merőlegesen történik a rögzítés, pontosabban az ahhoz szükséges bevágások megejtése. Ezekbe a résekbe fém lapok, összekapcsoló elemek kerülnek, majd ezt követően kiöntik egy injektáló anyaggal. Ez lesz a “varrat”, ami stabilizálja és szilárdítja a felületet. A betonvarrás egy költséghatékony alternatívája az újrabetonozásnak.
Miért hasznos?
Egy sérült felület javítása újrabetonozással rengeteg munka és idő, ugyanis fel kell törni a teljes betonfelületet, majd újrabetonozni. A különleges javítási technika esetében azonban csupán néhány rést, “öltést” kell kimélyíteni, majd kiönteni. És nem feltétlen kell szakemberre bízni, akár magad is nekiállhatsz, hiszen egy egyszerű eljárásról van szó. Ezáltal pedig nemcsak időt nyerhetsz, hanem költséget is megtakaríthatsz.
Szakszerű kivitelezés esetén hatékony megoldás a betonhibák javítására, amennyiben arra a szakember felmérése alapján megfelelő lesz a módszer. Ha viszont a hozzáértő személy úgy ítéli meg, nem elegendő, nem marad más megoldás, mint a teljes felület egyben történő újrabetonozása.
Hogyan készül?
Amennyiben magad készíted, így csináld:
- Mélyítsd ki és szélesítsd meg a repedéseket sarokcsiszolóval, hogy az injektáló anyagot könnyebb legyen a résekbe juttatni.
- 30-40 centiméterenként készíts 11,5 cm mély és 12-13 cm hosszú bevágásokat szintén a sarokcsiszolóval. Következhet az alapos portalanítás porszívó vagy kompresszor segítségével, majd ecsettel. Ezzel biztosítható a jó tapadás. A nyílásokba kerülnek az esztrich kötőlemezek.
- A ragasztásról a műgyanta alapú ragasztó gondoskodik, amelyet a tökéletes végeredmény érdekében a beton szintjéig fel kell hozni.
- Utolsó lépésben homokszórást kell alkalmazni, ezzel biztosítható, hogy az aljzatkiegyenlítő anyag és a burkolatragasztó megtapadjon a műgyanta alapú ragasztón.
Bár a repedezett betonpadló varrással történő javítása nem bonyolult művelet, ha ez lenne életed első kivitelezési munkája, jobb, ha szakemberre bízod!